Dış Görünüşünüzü Etkileyen Alışkanlıklar

Dış Görünüşünüzü Etkileyen  Alışkanlıklar

Gün boyunca mekanik olarak gerçekleştirdiğimiz bir çok alışkanlıklarımız var: krem sürmek, sakız çiğnemek, makyaj yapmak ya da telefonla uğraşmak gibi. Ne yazık ki bu eylemlerden bazıları, siz farkına varmadan güzelliğinizi ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. İşte günlük yaşantınızda sahip olduğunuz 10 alışkanlığın dış görünümünüze etkileri

Gün içerisinde çoğu zaman farkına varmadan birçok eylemi alışkanlık haline getirmişizdir. Örneğin bacak bacak üstüne atıp oturmak, saçlarımızı taramak ve cep telefonunda vakit geçirmek gibi. Bu eylemleri yaparken fazla düşünmeye ihtiyaç yoktur.

İlk bakışta, zararlı görünmeyen bazı alışkanlıklarımızın olumsuz etkileri gün geçtikçe artar. İşte o alışkanlıklar:

BİLGİSAYAR BAŞINDA VEYA DERS ÇALIŞIRKEN ELLERİ YÜZE DAYAMAK

Çoğunlukla, bir bilgisayarın karşısında yorgun hissetmeye başladığınızda elinizi çenenize veya yüzünüze götürüp dayanak yapma ihtiyacı duyarsınız. Ancak bu durum oldukça tehlikeli!

Çenenizi kolunuzla desteklemek yavaş yavaş altçene kemiği ile gırtlak arasında yer alan hyoid kemiğinin ( dil kemiği) zarar görmesine neden olur.

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK

Bu poz, varislerden mustarip olanlar için zararlı olabilecek bir pozdur. Çünkü uzun süre bacak bacak üstüne atmak kan akışını engeller ve sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

GÜNEŞ KREMİNİ SADECE YÜZE SÜRMEK

Güneş kremini sadece yüze sürmek yeterli değildir. Yaşlandıkça, güneş ışınlarının neden olduğu cilt hasarlarına karşı duyarlılık artar. Bu nedenle tam bir cilt bakımı için yüzümüze baktığımız kadar göğüs ve boyun gibi bölgelerine de dikkat etmeliyiz.

SAÇINIZI BANYO SONRASI TARAMAK

Duştan sonra saçlarınızı fırçalamak, en yaygın ve neredeyse içgüdüsel eylemlerden biridir. Ancak saçlarınız için zararlı olabilir. Bunun nedeni, ıslak saçların kuru saçlardan çok daha savunmasız olması ve dikkatsizce tarandığında saçlara zarar vermesi. Yani saçlarınız kaçınılmaz olarak kırılganlaşacak.

Saçlarınızın güzelliğini korumak için, onları bir havluyla nazikçe kurulayın ve doğal olarak kurumasına izin verin. Saçınız tamamen kuruyunca, uzunluğu ne olursa olsun, diplerden başlayarak saçlarınızı tarayın.

UYUMADAN ÖNCE CEP TELEFONLARIYLA VAKİT GEÇİRMEK

Cep telefonunuzdan yansıyan mavi ışık aynı zamanda biyolojik uyku saatlerinizi bozabilecek, melatonin hormonunu baskılayabilir. Bunun peşi sıra, bağışıklığınız zayıflar ve endokrin sistemde problemlere davet çıkar.

ARDI SIRA TELEVİZYONDA FİLM VB. İZLEMEK

Bilim adamları uzun süredir, televizyon ekranlarından ve mobil cihazlardan yansıyan “mavi ışığın” tehlikelerinden bahsediyorlar. Mavi ışık, derinin, alt katmanlarına ulaşıp serbest radikalleri aktive ederek, cilde destek ve esneklik sağlayan önemli bir protein olan kollajeni yok edici enzimler üremesine yol açar.

Bunun sonucunda, cildiniz erken yaşlanır ve cilt lekeleriniz artabilir. Bazı dermatologlar, mavi ışık karşısında çok vakit geçirenlere, UV filtreli bir krem kullanmalarını önerirken, bazılarıysa bunun işe yaramayacağını düşünüyor.

KAŞLARINIZI ALDIKTAN SONRA MAKYAJINIZI DERHAL YAPMAYIN

Kaşlarınızı aldıktan sonra, köklerde enfeksiyon oluşma riski artar; bu nedenle ardından yapılacak bir makyaj bu durumu kötüleştirebilir.

Enfeksiyon riski, kirli denebilecek cımbız ve makyaj malzemeleriyle daha çok artar. O yüzden makyaj malzemelerinizi iki haftada bir temizleyip yıkamaya özen gösterin.

YAĞLI BİR CİLDİ PUDRA İLE KAPATMAK

Parlayan T bölgenizi pudralamak her zaman için doğru bir yöntem olmayabilir. Cildiniz yağlıyken bunu yapmak, gözeneklerinizin tıkanmasına ve sivilcelerinizin artmasına sebep olur. İlk olarak, aşırı miktardaki yağın özel leke kağıdıyla alınması gerekir ve ardından cildinize pudra sürebilirsiniz.

SAKIZ ÇİĞNEMEK

Çok sık sakız çiğneyenlere kötü haber! Sürekli sakız çiğnemek, çene yapınızın bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca ağız köşelerinde kırışıklıklara neden olması da olası. Bu yüzden, sakızlarınızı kalın ve sert seçmek yerine, ince çiklet sakızları tercih edebilirsiniz.

Sabah

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ