En Güzel Elbiseler Güncel Moda Portalı

Sağlıklı ve doğal bir burun için 4 altın ipucu

Sağlıklı ve doğal bir burun için 4 altın ipucu

Yüzümüze göre burnumuz nasıl olmalı? İstediğimiz burun, acaba yüz yapımıza uygun mu? Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı olmak isteme nedenlerimiz neler?

Konu “burun” olunca, akla birçok soru gelebilir. Son yıllarda gündemimize giren “selfie” trendi nedeniyle, yüz hatlarımız ile daha yakından ilgilenmeye başladık. Dahası günümüzde birçok iş başvuruları dijital ortamlarda yapılıyor ve insan kaynakları yetkilileri, bireylerin yüzündeki ifade ve sempatiyi de dikkate alıyorlar, yani bu durum profesyonel bir kazanım haline de geldi. Burnun, kemerli, büyük, geniş veya ucunun düşük olması gibi nedenler, bireyleri mutsuz edebiliyor. Daha çekici ve güzel gözükme isteği de, rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarına olan talebi arttırıyor. İstatistiklere göre, estetik ameliyatlar arasında Rinoplasti, dünyada ve ülkemizde sık yapılan ameliyatların başında geliyor.

Yüzümüzün tam ortasında bulunan burnun estetik anlamda en dikkat çeken yerlerimizin başında geldiğini kaydeden Kulak Burun Boğaz ve Burun Estetiği Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, şunları söyledi:

“Burundaki şekil bozuklukları, çoğu zaman nefes alınmasına engel olduğundan, ameliyat ile hem sağlıklı bir nefese, hem daha doğal ve güzel bir buruna sahip olmak mümkün” dedi.

Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, sağlıklı ve doğal bir burun için kriterleri açıkladı

1-Burun, içi ve dışı ile bir bütündür. Burnun için ve dışı, operasyonu yapacak cerrah tarafından birlikte ele alınmalıdır. Örneğin, burun küçültmesi yaparken, eğer burnun içindeki kemikler ve etler önemsenmezse, nefes yolu tıkanırsa, bu ameliyatın sağlığa dönük başarısından söz edemeyiz, burun kozmetik anlamda güzel bile olsa. Amaç, sağlıklı nefes alan ve doğal görünen bir burun olmalıdır.

2-Ameliyatın sonunda, solunum fonksiyonları sorunsuz olmalıdır. Eğer burunda, kıkırdak ve kemik eğriliği veya burun etleri varsa, ameliyat sırasında düzeltilmelidir. Ülkemizdeki her 2 kişiden birisinde, deviasyon dediğimiz burun içi kıkırdak veya kemik eğrilikleri var. Bu eğrilik, sağlıklı nefes almayı engellerken, uyku apnesi ve aşırı horlama da yapabiliyor. Ameliyat esnasında bu konularda çözüme kavuşturulmalıdır.

3-Bireye özel, yüzü ile uyumlu, doğal bir burun tasarlanmalıdır. Tasarlanan burun, yüzün şekli, gözler, dudaklar ve hatta mimikler ile uyumlu olmalıdır. Burnun, ucu, kökü ve orta bölümü de kendi içinde orantılı durmalıdır. Bu arada, güzel ve doğal yapılmış bir burnun, estetikli gibi durmayacağını bilmemiz gerekiyor. Ameliyatın öncesinde, bilgisayarda tasarlanan yeni burnunuza ilişkin, doktorunuz ile hemfikir olmalısınız.

4-En önemli konulardan birisi, rinoplasti (burun estetiği) ameliyatınızı yapacak doktorun seçimidir. Burnun, içine ve dışına hakim olan bir doktor tercih edilmelidir. Doktorun, burun estetiği ameliyatlarındaki tecrübesinin yanında, daha önce yapmış olduğu ameliyatları incelenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ