En Güzel Elbiseler Güncel Moda Portalı

Tedavi bitmeden çapraşık dişlerin düzelmiş halini görme fırsatı

Tedavi bitmeden çapraşık dişlerin düzelmiş halini görme fırsatı

Günümüzün en estetik tedavi yöntemi şeffaf apareylerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Her geçen gün yeni bir hasta daha metal diş telleri yerine şeffaf apareyler ile tedaviye başlıyor. Peki bu şeffaf apareyler nedir? Hastalar için ne gibi avantajları var, nasıl kullanılmalı? Tüm bu soruların cevabını Ortodontist Dr. Atilla Çeri anlattı.

Artık hastalar metal diş telleri kullanmadan, günlük yaşantıları etkilenmeden, acısız ve hızlı bir tedavi yöntemiyle inci gibi dişlere kavuşuyor. Yeni nesil tedavi yöntemi olarak adlandırılan, 3D yazıcı teknolojisiyle üretilen şeffaf apareyler (Orthero) ile her yaştan birey; ortodontik tedavi şansına erişiyor.

Bu yeni nesil tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Ortodontist Dr. Atilla Çeri, “Şeffaf aparey tedavisi; dişlerdeki çapraşıklık, diş aralığı gibi problemleri, takılıp çıkartılabilen şeffaf plaklarla düzeltilmesi işlemine verdiğimiz isimdir. Bu tedavide dişler, kuvvet uygulama prensibi ile hareket ettirilerek istenilen konuma getirilir. Bu kuvvet sürekli olması gerektiği için her bir plak günde ortalama 20-22 saat takılmalıdır.

Tedavi kapsamında her bir plak, iki haftalık süre boyunca takılır. Basit çapraşıklık vakalarının hemen hemen tamamında uygulanan bu tedavi yöntemi artık çok zorlu vakalarda dahi uygulanabiliyor. Özellikle çekimli tedavi dediğimiz diş çekimli vakalarda; dişlerin üzerine yapıştırdığımız ufak ataşman materyalleri ile dişlerin paralel bir şekilde hareket etmesini sağlayıp, çekim boşluklarına doğru hareketi yapabiliyoruz” dedi.

Dr. Çeri, “Günümüzde hastalar hem dişlerinin düzelmesini istiyor hem de diş teli gibi estetik anlamda rahatsızlık veren bir ürün kullanmak istemiyor. Bu anlamda şeffaf apareyler, dişlerdeki çapraşıklığı giderirken ağızda oldukça estetik bir görüntü sergiler. Şeffaf olduğu için de dışarıdan bakıldığında hastanın ortodontik tedavi olduğu fark edilmez bile” diye konuştu.

Şeffaf apareylerin kolayca takıp çıkarılabilen ürünler olduğunu belirten Dr. Çeri, “Metal diş telleri ile kıyaslandığında şeffaf aparey tedavisi ağrısız-acısız bir tedavi yöntemidir. Şeffaf apareyler ile hastalar sosyal ve iş yaşamları sekteye uğramadan kolaylıkla tedavi olabilir. Bir toplantıları ya da yemek yiyecekleri sırada şeffaf apareylerini çıkarıp ardından tekrar takabilir. Şeffaf aparey tedavisi ağız hijyeni anlamında da büyük avantajlar sunar. Hasta; şeffaf apareylerini çıkartıp, kolaylıkla dişlerini fırçalayabilir. Tel tedavisinde olduğu gibi dişlerin arasında artık kalması gibi bir ihtimal yoktur” dedi.

Hasta dişlerinin tedavi sonrasındaki halini görebiliyor

Tedavinin yüzde 50’lik kısmının tedavi planının ortaya konmasıyla tamamlandığının altını çizen Dr. Çeri, “Burada önemli olan tedavi planının ilk baştan öngörülmesidir. Hangi aşamada nasıl bir problemle karşılaşabileceğinizi önceden kestirmeniz gerekiyor. Eğer kestiremezseniz tedavi planını sonradan revize etmeniz gerekir. Şeffaf aparey tedavisini çok sık kullandığımız için artık her aşamada neyle karşılaşacağımızı öngörebiliyor ve buna göre bir tedavi planı ortaya koyuyoruz” dedi.

Şeffaf aparey tedavisinin her bir adımının bilgisayar başında planlandığını belirten Dr. Çeri, “Tedaviye başlamadan önce hastanın alt ve üst çenesinin ölçüsünü alıyoruz. Bu ölçüyü 3D yazıcı teknolojisiyle tarayıp, bilgisayar yardımıyla dişleri hareket ettiriyoruz. Bu teknoloji sayesinde tedavinin en başından sonuna kadar 3D analizleri görüntüleyip, tüm tedavi sürecindeki adımları teker teker gözlemleyebiliyoruz. Hastalar da bizimle birlikte tedavinin en başında dişlerinin tedavi sonundaki halini görebiliyor” şeklinde konuştu.

3-4 ayda tedavi fırsatı!

Şeffaf apareyler ile tedaviye tüm süt dişlerinin düşüp, sürekli dişlerin sürüldüğü dönemden itibaren başlanabileceğini belirten Dr. Çeri, ortodontik tedavide geç yaş sınır olmadığını, her yaşta diş hareketi elde edilebileceğini belirtti. Şeffaf aparey tedavisinin süresiyle ilgili de konuşan Dr. Çeri, “Vakadan vakaya değişmek ile birlikte basit çapraşıklık vakalarında şeffaf aparey tedavisi 3-4 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Ortalama bir ortodontik tedavi sürecinin 1-1,5 sene içerisinde tamamlandığını düşünürsek, bu oldukça iyi bir süredir” dedi.

Artık Türkiye’de üretiliyor!

Şeffaf apareylerin artık Türkiye’de üretildiğini belirten Dr. Çeri, “Eskiden şeffaf plaklar yurt dışından geliyordu. Sistemin ağır işlemesinden kaynaklı sorunlar ile karşılaşıyorduk. Artık Türkiye’de üretildiği için çok daha kolay, uygun maliyetler ve hızlı bir şekilde şeffaf apareyleri hastalarımızla buluşturabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Dr. Atilla Çeri Hakkında:

Ortodontist Dr. Atilla Çeri, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1999 yılında mezun oldu ve 2002 yılında aynı üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’nda doktora çalışmasına başladı. ‘Sınıf 1 Sınır Olgularda Çekimli ve Çekimsiz Ortodontik Tedavinin Yumuşak Doku Profiline Etkisinin Karşılaştırılması’ isimli doktora tezi ile ‘Ortodontide Bilim Doktoru’ ünvanını aldı. Çeşitli kliniklerde uzman hekim olarak çalıştıktan sonra Çapa Ortodonti Kliniği’nin kurucuları arasında yer aldı. İstanbul Dişhekimleri Odası, Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Ortodonti Derneği üyesidir. Çeşitli yurtiçi ve yurt dışı kongre ve eğitim çalışmalarına katılmış ve ortognatik cerrahi tedavisi hakkında çeşitli yayınlar yapmıştır. Dr. Çeri, evli ve iki çocuk babasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ