En Güzel Elbiseler Güncel Moda Portalı

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE BAŞÖRTÜ BAĞLAMA MODELİ

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE BAŞÖRTÜ BAĞLAMA MODELİ

Eğer başörtülü bir kadınsanız, başörtünüzü yüz şeklinize göre bağlamanız önemli. Çünkü eşarp ve şallarınızı yüz şeklinize uygun olarak bağladığınızda, en doğru ifadeyle, gerçek yaşınızı gösterirsiniz. Yanlış bağlama ise yüz hatlarınızı doğru yansıtmayacağından, olduğunuzdan daha genç ya da daha yaşlı görünmenize sebep olabilir. Yüz şeklimizi belirlemek ve doğru bağlamayı yapmaksa tamamen simetriyle alakalı.Peki en kolay şekilde yüz şeklimizi nasıl belirleyeceğiz ve yüz şeklimize göre başörtümüzü nasıl bağlayacağız? İşte cevabı…

Yuvarlak Yüz Şekli

Yüz bölgenizde yanaklarınız geniş ve tombul, alın kısmınız ve çene kısmınız dar ise yuvarlak yüz şekline sahipsiniz demektir. Bu yüz şekline sahip kadınların başörtülerini yüz şekillerine uygun şekilde bağlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük ya da daha kilolu gözükebilirler…

Yuvarlak yüz şekline sahip kadınların eşarplarını bağlarken bazı noktalara dikkat etmeleri önemli. Örneğin, zaten dar olan alın kısmını boneyi öne getirerek daha da daraltmak, hem hoş bir görüntü oluşturmayacak, hem de yaşça büyük gösterecektir. Yuvarlak yüzlü kadınlar eşarplarını bağlarken, boneyi biraz daha geriden bağlamalılar. Böylece alın kısmını daha geniş göstererek yüzlerinin daha zayıf görünmesini sağlayacaklardır.

Kare Yüz Şekli

Yüzünüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıysa kare yüz şekline sahipsiniz demektir. Bu yüz şeklindeki kadınlar sert ve belirgin kemiklere sahiptirler. Elmacık kemikleri belirgindir.

Kare yüz şekline sahip kadınlar eşarplarını yüzlerini oval gösterecek şekilde bağlamalılardır. Bunun için sımsıkı bir baş bağlaması yerine daha gevşek bırakılmış, yanak kısmından aşağı doğru yüzlerine ovallik katacak modelleri tercih etmeliler. Arap stili bağlama; başörtünün bir ucunu başın üst kısmına doğru yukarı atarak yapılan modeller bu yüz şekli için uygundur.

Kare yüz şekline sahip kadınlar eşarplarını bağlarken eşarbı yanak kısmını hafif kapatacak şekilde kullanmalılar. Ve alın kısmında eşarbı üçgen şekilde değil, yuvarlak şekilde bağlamalılar. Bu şekilde daha fresh ve genç bir görünüm elde ederler.

Ters Üçgen Yüz Şekli

Alın bölgeniz yüzünüzün alt kısmına göre daha genişse ters üçgen (kalp) yüz şekline sahipsiniz demektir. Ters üçgen yüz şekline sahip kadınlar eşarplarını bağlarken bir simetri yakalamaya çalışmalıdırlar. Yani alt kısım daha sivri olduğu için alınlarını dar gösterecek şekilde eşarplarını bağlamalılar. Böylelikle alın bölgesi ile çene bölgesi arasında bir denge kurulacaktır. Ters üçgen yüz şekline sahip kadınlar üst kısmı bol ve öne doğru üçgenimsi bağlamalı, bonelerini biraz daha geriden yapmalılar. Böylece daha fresh ve genç bir görünüm elde ederler. 

Uzun Yüz Şekli

Yüzünüzün uzunluğu, genişliğinden daha fazlaysa uzun (dikdörtgen) yüz şekline sahipsiniz demektir. Genelde en çok yanlış bağlama, bu yüz tipinde yapılmaktadır. Uzun yüzlü kadınlar eşarp bağlarken muhakkak bone kullanmalılardır. Çünkü bonesiz bir kullanım, zaten uzun olan yüzü daha da uzun gösterecektir. Bone kullanarak bu uzun görüntüyü biraz kısaltmayı başarabilirler. Uzun yüzlü kadınların eşarplarının ön kısmını iğne yardımı ile yukarı doğru çıkartmaları ise bu yüz tipi için yapılacak en büyük yanlış olur.

Son olarak uzun yüzlü kadınlar başörtü kullanırken yüzlerini sımsıkı saran modeller yerine, daha serbest duran modelleri kullanmalılar. Eşarp yerine, şal bağlamaları daha doğru olacaktır.

Kaynak:http://www.cekmekoy2023.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ